Přijímače
Nejprodávanější
Značky
Rádiový přijímač je zařízení schopné přijímat povely z rádiového vysílače a interpretovat signál přes letový ovladač, kde jsou tyto povely převedeny na konkrétní akce ovládající dron, letadlo nebo křídlo.
Rádiové přijímače mohou mít následující funkce:
- Telemetrie (odesílání dat zpět do vysílače)
- Diverzní funkce (dva přijímače propojené, pokud jeden ztratí spojení, druhý ho převezme)
- Snadno odnímatelné antény (pohodlnější s konektory, pokud má být anténa vyměněna)
- Možnost upgradu firmwaru
Rádiové komunikační protokoly lze rozdělit do dvou skupin:
- Protokoly TX mezi rádiovým vysílačem a rádiovým přijímačem.
- Protokoly RX mezi rádiovým přijímačem a letovým ovladačem
Přijímač musí být kompatibilní s rádiovým vysílačem, což ve většině případů znamená, že pro navázání komunikace je třeba zakoupit stejnou značku Rx a Tx. Existují však rádiové přijímače, které mohou pracovat se stejným protokolem, ale nejsou od stejné značky. Frekvence musí být také stejné na Rx i Tx. Například; vysílač 2,4 GHz může pracovat pouze s rádiovým přijímačem 2,4 GHz apod.
Antény přijímače jsou obvykle připájený k přijímači nebo připojený pomocí konektoru U.FL. Antény jsou vyrobeny z koaxiálního kabelu, kde je hlavní vodič oddělen od „země“. Rádiové přijímače se obvykle vyrábějí se dvěma anténami, aby byl zajištěn nejlepší příjem. Hlavní vodič je aktivní prvek antény, který přijímá rádiové signály přes určitou frekvenci. Délka aktivního prvku závisí na frekvenci a je přesně 1/4 vlnové délky pro konkrétní frekvenci. Délka vodiče antény není pevná, pouze aktivní prvky musí mít určitou délku. Jako příklad lze uvést, že vlnová délka pro přenos 2,4 GHz je 122 mm. 1/4 z toho odpovídá 30,5 mm pro aktivní prvek. Přijímače jsou obvykle dodávány se dvěma anténami pro frekvenci 2,4 GHz. Chcete-li dosáhnout nejlepšího příjmu signálu, doporučuje se udržovat je ve vzájemném úhlu 90 stupňů pokud jsou instalovány na dronu.